در زمینه اجرای پروژه‌های تفریحی، توریستی و عمرانی

دوشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۹

بانجی جامپینگ

خانه » بانجی جامپینگ

یکی از ورزش‌های پرطرفدار که افراد علاقه‌مند به هیجان را به خود جذب می‌کند ورزش بانجی جامپینگ یا همان پرش از ارتفاع است. البته که این ورزش یا تجربه‌ی پرش از ارتفاع برای همه‌ی افراد مناسب نیست و در جهان به عنوان یکی از پرهیجان‌ و خطرناک‌ترین فعالیت‌ها شناخته می‌شود. اگر سر نترس دارید و خواهان تجربه‌ی آدرنالین زیاد هستید این ورزش می‌تواند مناسب شما باشد.

در این ورزش فوق هیجانی، افراد از سکوی بالای برج رستورانی توسط کش بانجی جامپینگ به پایین سقوط کرده و توسط این کش حرکات آونگی انجام می‌دهند.

بانجی جامپینگ
کاربری‌های برج رستورانی

پرش فوق هیجانی بانجی جامپینگ

آشنایی با بانجی جامپینگ چیزی است که می‌تواند نظر شما را در مورد فعالیت‌های هیجانی به کلی دگرگون کند. فرض کنید بعد از مدت‌ها روزمرگی و خستگی به ارتفاع بروید، نفسی عمیق بکشید و سقوطی جانانه را تجربه کنید. چه چیزی بهتر از این می‌تواند حسابی حالتان را جا بیاورد؟

بانجی جامپینگ چیست؟

پرش بانجی یا بانجی جامپینگ (Bungee Jumping) فعالیتی است که در آن باید ترس‌تان را کنار بگذارید و از ارتفاع نسبتا زیاد به پایین بپرید. در این تفریح جان شما در امان است و می‌توانید به محافظ و طناب فنرداری که به شما وصل کرده‌اند، اطمینان کنید. از ارتفاعی بلند به پایین می‌پرید و پیش از آنکه به زمین برسید با خاصیت ارتجاعی طناب‌تان در هوا معلق می‌شوید.

در این فعالیت گاه از بالای یک جرثقیل به پایین می‌پرید، گاه پرش از روی سکوی بلند با ارتفاع بیش از ۳۰متر را تجربه می‌کنید و گاهی نیز با هلیکوپتر به هوا برده می‌شوید و از آنجا می‌پرید. هر چه ارتفاع بیشتر باشد هیجان هم بیشتر است و آدرنالین خون‌تان بالاتر می‌رود.

بانجی جامپینگ، ساخت و اجرای بانجی جامپینگ
بانجی جامپینگ، ساخت و اجرای بانجی جامپینگ

لحظه پرش از سکوی بانجی جامپینگ

بانجی جامپینگ پروژه‌ای کاملا سودآور و البته توریستی است که می‌تواند گردشگران زیادی را جذب کند، به خصوص در ایران که مردم هیجان را دوست دارند. بانجی جامپینگ‌ها می‌توانند با طراحی‌های خاص در ارتفاع ساخته شوند که شرکت آریا گستر پاسارگاد خاوران پیشتاز در طراحی و اجرای آن می‌باشد.

البته ناگفته نماند که امروزه هزینه‌ی احداث پروژه به دلیل گران بودن کش‌های بانجی و تشک آن بسیار بالاست و تقریبا می‌توان گفت اگر این ورزش هیجانی بخواهد به تنهایی به مرحله اجرا برسد، سوددهی نخواهد داشت. بانجی جامپینگ تنها در حالتی سود آور هست که برای دکل برج رستورانی یا دکلی چند منظوره نصب شود. به عبارت ساده‌تر شما می‌تواند از هیجان انگیز بودن و تبلیغات بانجی استفاده کنید تا بقیه‌ی آپشن‌های پروژه‌ی توریستی شما به سوددهی بالا برسند.

بانجی جامپینگ، ساخت و اجرای بانجی جامپینگ

عکس و فیلم به هنگام پرش، یکی از درآمدهای بانجی جامپینگ است

بانجی جامپینگ در ایران

سال ۱۳۸۶ بود که اولین باشگاه بانجی جامپینگ در ایران ایجاد شد. باشگاه توچال در سال ۸۶ کار خود را آغاز کرد و فعالیتش از سال بعد رسمیت یافت. اولین فردی که طعم هیجان پرش از سکوی این باشگاه را چشید، پیمان ابدی، بدلکار مشهور ایرانی بود که از کارهای مهمش می‌توان به سریال تلویزیونی «هشدار برای کبری ۱۱» اشاره کرد.

اگر بخواهید این هیجان را در ایران تجربه کنید می‌توانید به مکان‌های زیر بروید:
بلندترین سکوی طبیعی بانجی جامپینگ کشور در چهارمحال و بختیاری
بلندترین بانجی ایران در گنجنامه‌ی همدان
سکوی بانجی جامپینگ پارک ولایت تهران
بانجی جامپینگ جزیره‌ی زیبای کیش
بانجی جامپینگ مجموعه‌ی چالیدره مشهد
و…

بانجی جامپینگ، ساخت و اجرای بانجی جامپینگ
بانجی جامپینگ، ساخت و اجرای بانجی جامپینگ

سکوی پرش بانجی جامپینگ در جزیره کیش

سکوی پرش بانجی جامپینگ در توچال تهران

تجهیزات بانجی جامپینگ

برای آنکه از هیجان این تفریح بی‌نصیب نمانید خودتان را به یکی از باشگاه‌های بانجی جامپینگ برسانید. در آنجا وسایل و تجهیزات لازم در اختیارتان قرار می‌گیرد و می‌توانید با خیال راحت خودتان را رها کنید. این وسایل عبارتند از:

جلیقه هایی به نام هارنس که برای محافظت بیشتر باید بپوشید.
ساق بند و قوزک بند که از تجهیزات اجباری به شمار می رود.
طنابی با قابلیت فنری که معمولا پوشش پلاستیکی دارد و می‌تواند فشار و شک ناگهانی را تاب بیاورد. این طناب به هارنس و قوزک بند متصل می‌شود.

نکات ایمنی:

هر سایت بانجی جامپینگ بسته به تجهیزاتش محدودیت قدی و وزنی خاصی را اعمال می‌کند پس به این نکته توجه کنید.

پیش از آنکه به بالای سکو بروید در صورت داشتن بیماری‌های خاص حتما با مسئول مربوطه هماهنگ کنید.

بیماری‌های قلبی، فشار خون، مشکلات استخوانی و… همه و همه را بگویید تا ببینید این تفریح اصلا مناسب شما هست یا نه!

عینک و لنز چشم‌تان را دربیاورید.

لباس راحتی بر تن داشته باشید و آن را مناسب با آب و هوا انتخاب کنید.

مردد نباشید؛ یادتان باشد تنها چند ثانیه وقت دارید که بپرید وگرنه ممکن است منصرف شوید!

با داد زدن، ترسو به نظر نمی‌رسید. یادتان باشد که بانجی راهی برای تخلیه‌ی هیجان‌تان است و داد زدن لذتش را چندین برابر می‌کند.

سعی کنید شیرجه بزنید تا هیجان را به اوج برسانید.

بانجی جامپینگ، ساخت و اجرای بانجی جامپینگ
بانجی جامپینگ، ساخت و اجرای بانجی جامپینگ

تجهیزات ایمنی هنگام پرش بانجی جامپینگ

بانجی جامپینگ از کجا آمد؟

بر اساس افسانه‌ها، بانجی جامپینگ برای اولین بار در جزیره‌ی پنتوکاست (Pentecost Island) در اقیانوس آرام در کشور وانواتو (Vanuatu) امروزی، شکل گرفت. در جریان جنگ جهانی دوم، غربی‌ها پا به این جزیره گذاشتند و برای اولین بار با چیزی شبیه به بانجی جامپینگ امروزی مواجه شدند. بر اساس گفته‌ها، یکی از محلی‌ها به نام تامالی (Tamalie) همسرش را اذیت می‌کرد و او را مجبور به فرار کرد. او در حین فرار از دست شوهرش از یک درخت بلند بالا رفت تا پنهان شود اما نتوانست از چشم تامالی پنهان بماند و این مرد هم به دنبالش رفت. وقتی که تامالی در حال بالا رفتن از درخت بود او بخشی از گیاهان بالا رونده را به مچ پای خود بست و دقیقا در زمانی که تامالی نزدیک بود او را بگیرد از درخت پایین پرید. تامالی هم پشت سر او پرید اما به زمین خورد و جانش را از دست داد.

بعد از این روز، مردان روستا پریدن با گیاهان بالارونده را تمرین کردند تا دیگر گول زنان را نخورند. آنها یک برج ۲۸متری برای پرش ساختند. قبل از پرش مردان باید نوعی حمام آیینی می‌کردند و سپس به بالای برج می‌رفتند. در این زمان همسر فرد، به محل برج می‌آمد و مجبور می‌شد تا جلوی همه اهالی روستا به دعواهای همسرش گوش دهد. پس از تمام شدن حرف‌ها، مرد مجبور به پریدن می‌شد در حالی که سرش رو به زمین بود. این کار به نوعی مردانگی او را ثابت می‌کرد.

در اواسط دهه‌ی ۱۹۵۰ مستندی از این مراسم ساخته و پخش شد که مورد توجه برخی، از جمله چند دانشجوی عضو کلوپ ورزش‌های خطرناک دانشگاه آکسفورد شد و بعدها ورزش بانجی جامپینگ اولین بار با پرش همین دانشجو‌ها در آوریل سال ۱۹۷۹ با ذهنیتی که از این افسانه داشتند، به وجود آمد. این پرش از پل معلق کلیفتون در شهر بریستول انگلستان از ارتفاع ۷۶ متری انجام شد.

در سال‌های بعد یکی از این دانشجوها به نام “ای جی هکت” با پرش‌های بسیاری که در نقاط مختلف جهان انجام داد این ورزش را به جهانیان نشان داد و باعث شناخته شدن آن گردید، هکت پرش‌های خود را از سال ۱۹۸۶ در نیوزلند شروع کرد و همچنان هم ادامه دارد، از پرش‌های معروف او می‌توان به پرش از برج ایفل اشاره کرد. هکت اولین سکوی پرش بانجی را در شهر کویینزتون نیوزلند بنا کرد و در حال حاضر یکی از مشهورترین و بزرگ‌ترین افراد در ورزش بانجی جامپینگ محسوب می‌شود.

غربی‌ها این ماجرا و این رسم عجیب را در سال ۱۹۵۵ کشف کردند و آن هم به لطف مقاله شخصی به نام الکتا جانسون (Electa Johnson) در مجله‌ی نشنال جئوگرافیک. این رسم تا به امروز ادامه دارد و حتی به یک جاذبه‌ی گردشگری تبدیل شده است.

کلمه‌ی بانجی جامپینگ از کجا آمده است؟

“بانجی جامپینگ” کلمه‌ای انگلیسی بوده، “بانجی” در لغت به معنای نوعی طناب کشی و “جامپینگ” نیز به معنی پریدن می‌باشد. بانجی جامپینگ تفریحی است که نوعی طناب کشی با استفاده از تجهیزاتی به مچ پا بسته و فرد از ارتفاع زیادی به پایین پرتاپ می‌شود، این طناب طوری ساخته شده که قابلیت کشسانی زیادی دارد و همین سبب می‌شود فرد زمانی که در هوا معلق است ثابت نماند و به بالا و پایین پرتاپ شود، درست مانند یویو، و این هیجان و لذت این بازی را به سر حد خود می‌رساند.

بانجی جامپینگ بی‌شک یکی از مهیج‌ترین تفریحات هوایی دنیاست و می‌تواند سطح ترشح آدرنالین بدن شما را به بالاترین حد خود برساند، از این رو بسیاری از افرادی که عاشق هیجان و ترس هستند طرفدار پر و پا قرص بانجی جامپینگ در سراسر جهان شده‌اند.

بانجی جامپینگ، ساخت و اجرای بانجی جامپینگ
بانجی جامپینگ، ساخت و اجرای بانجی جامپینگ

ترشح بالای آدرنالین به هنگام پرش بانجی جامپینگ

در طول مدت ۴۰سالی که از آمدن این ورزش می‌گذرد در دنیا رکوردهای بسیاری ثبت شده است، می‌توان از این رکوردها به پرش از ارتفاع ۲۵۰متری اشاره کرد که در نوع خود بسیار تامل برانگیز است. شاید در ابتدا این ورزش آسان به نظر برسد اما اصلا اینطور نیست و قادر است شجاعت و اعتماد به نفس فرد را به طور جدی به چالش بکشد، کشور اسپانیا دارای مرتفع‌ترین بانجی جامپینگ جهان است و پلی در آفریقای جنوبی یکی از مهیج‌ترین بانجی جامپینگ‌های دنیا محسوب می‌شود. بانجی جامپینگ دبی نیز یکی از خوش منظره‌ترین‌های این ورزش است.

سرمایه گذاری که می‌خواهد از برج تفریحی و رستورانی خود، نهایت استفاده را بکند بدون شک بانجی جامپینگ گزینه‌ای ایده‌آل و بی‌نظیر خواهد بود که مردم را به سمت خود میکشاند، حتی آن‌هایی که محتاط هستند برای تماشای افرادی که خود را از ارتفاع به پایین می‌اندازند مشتاق هستند. همچنین در کنار بانجی جامپینگ شما می توانید از لحظه ی پرش ها، عکس برداری و فیلم برداری انجام داده و به عنوان یادگاری به مشتریان خود تحویل دهید و همه ی این موارد یعنی سودآوری مجموعه ی توریستی و برج تفریحی شما، اتفاقی که شرکت آریا گستر پاسارگاد خاوران برای شما به ارمغان خواهد آورد.

سخن آخر

اگر عاشق هیجان هستید، تفریحی مثل بانجی جامپینگ چیزی نیست که به این راحتی ها از خیرش بگذرید. معطل نکنید و همه‌ی دل و جرات‌تان را بردارید و به نزدیک‌ترین باشگاه بانجی بروید. خودتان را از بالا به پایین پرتاب کنید و همه هیجانات و انرژی‌های منفی‌تان را دور بریزید. حتما به یاد داشته باشید که در کنار هیجان، از دور نمای مناظری که در مقابل چشمان شما قرار گرفته نیز لذت ببرید به خصوص در تاریکی شب.

تنها، انگيزه‌ی پرش از ارتفاع مربوط به ماجراجویی و هیجان پذیری نمی‌شود و بسياري آن را بدین دلیل انجام می‌دهند که انرژی‌های منفی و استرس هایشان را تخلیه کنند. مثلا، بسياري از ورزشکارانی که در آستانه‌ی رقابت‌های حساسی هستند با انجام این ورزش تمام استرس‌های قبل از بازي را از خود دور می‌کنند و پس از آن به راحتی می‌توانند در رقابت‌های اصلی خود شرکت کنند.

پس درصورتی که تصمیم دارید در حرفه‌ی تخصصی خود موفق شوید، اگر می‌خواهید تصمیمات بزرگ بگیرید یا اگر می‌خواهید با از بین بردن تنش‌ها روحیه‌ای شاد و سالم داشته باشید، بانجی جامپینگ پیشنهاد ما به شماست. البته قبل از انجام این ورزش در جاهای مشخص شده، از ایمن بودن تجهیزات آن مطمئن شوید.

شرکت پاسارگاد در طراحی، ساخت و اجرای هیجان انگیزترین و در عین حال مجهزترین سکوهای پرش بانجی، همراه شما سرمایه گذاران عزیز بوده تا علاوه بر کسب درآمد فوق العاده، از دیدن هیجان این ورزش لذت ببرید.

آیا تا به حال این فعالیت را امتحان کرده‌اید؟

شرکت پاسارگاد به عنوان شرکت برتر در زمینه‌ی طراحی، محاسبات سازه‌ای، ساخت و اجرای بانجی جامپینگ در برج رستورانی، با تکیه بر دانش مهندسی و استانداردهای روز دنیا می‌باشد.

در قسمت زیر فیلم‌های زیبا از تفریح هیجانی بانجی جامپینگ نمایش داده شده است. در قسمت زیر فیلم‌های زیبا از تفریح هیجانی بانجی جامپینگ نمایش داده شده است.

با انتخاب هر یک از گزینه‌های سبز رنگ می‌توانید به صفحه‌ی زیر مجموعه‌های این بخش از سایت هدایت شوید.


تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت آریا وب پاسارگاد شرق توس می باشد. ©
LemonTheme