در زمینه اجرای پروژه‌های تفریحی، توریستی و عمرانی

سه شنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۸

روف گاردن

خانه » روف گاردن

روف گاردن Roof garden در کل به مکانی گفته میشود که فضای سبز بر روی سقف (چه پشت بام، چه حیاط و …) اجرا شده باشد و بستر کشت گیاه، در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی شکل گرفته باشد.

روف گاردن فضاهای سبزی هستند که در سطوح بالای ساختمان های مسکونی، صنعتی و تجاری که برای تفریح ، فضای بازی، سایه و پناهگاه ، تولید غذا ، کنترل دما، بهبود معماری و ایجاد محیط مناسب زندگی برای پرندگان و یا به سادگی به عنوان یک منطقه سبز طراحی شده است.

روف گاردن

روف گاردن یکی از کاربری هایی است که می تواند در طبقات برج رستورانی تعبیه شود. ظرفیت و مساحت روف گاردن بستگی به ابعاد برج و میزان سرمایه ی ساخت آن دارد. قطعا وجود روف گاردن در ارتفاع با کاربری های تفریح ، فضای بازی، کنترل دما، بهبود معماری یا به سادگی به عنوان یک منطقه سبز و … یکی از مهم ترین ابزار ترغیب کننده برای جذب مشتری می باشد و معمولا به صورت روباز ساخته می شود و به عنوان یک فضای سرسبز به روحیه مهمانان طراوت تازه ای می بخشد.

روف گاردن
روف گاردن

نمایی از روف گاردن در برج رستورانی

 قطعا افراد زیادی هستند که تمایل دارند یک وعده غذای خود را در روف گاردن خاص و لاکچری میل کنند. فضای روف گاردن در برج رستورانی یک فضای بسیار خاص و دل انگیز می باشد و ویوی بسیار عالی به مهمانان می دهد.
هر چند که درآمد و مشتری دائمی باغ رستوران ها و کافی شاپ های سطح شهر بر کسی پوشیده نیست اما وجود یک روف گاردن بسیار خاص و زیبا در ارتفاع با ویوی منحصر به فرد هر شخصی را ترغیب می کند که حداقل یکبار غذای خود در آن میل نماید و مهمانان رسیدن به فضای روف گاردن در ارتفاع را از طریق آسانسور های شیشه ای تجربه کنند.
مزیت:
مهم ترین مزیت هایی که روف گاردن برج رستورانی نسبت به فضاهای سبز معمولی در سطح زمین دارد؛
۱) وجود فضای سرسبز در ارتفاع و ویوی ۳۶۰ درجه و فضای باز
۲) استفاده و ورود مهمانان از طریق آسانسورهای شیشه ای برای رسیدن به فضای روف گاردن
درآمد:
سرمایه گذاران گرامی با ایجاد فضای روف گاردن علاوه بر کامل شدن و ارائه یکی از مهم ترین امکانات مورد نیاز برج رستورانی به مهمانان می توانند از درآمدهای جانبی آن نیز بهره مند شوند. درآمد هایی همچون:
۱) سود سرو غذا، نوشیدنی و … جهت رستوران، کافی شاپ و …
۲) استفاده از روف گاردن به عنوان فضای لاکچری برای برگزاری مراسم خاص و فیلم برداری و…
طرح توجیحی:
پکیج پیشنهادی روف گاردن در ارایه به مشتریان به ازای هر نفر (مهمان) می باشد. به عنوان مثال بسیاری از باغ رستوران های لاکچری در سطح شهر (به خصوص تهران) به ازای هر نفر مهمان مبلغی را تحت عنوان ورودی دریافت می کنند. این مبلغ جدای از هزینه غذا و فقط حق ورود به باغ رستوران به ازای هر نفر مهمان می باشد. به طور میانگین و کارشناسی شده این مبلغ بین ۱۵۰ هزار الی ۵۰۰ هزار تومان است.
کارشناسان اقتصادی شرکت پاسارگاد با در نظر گرفتن یک سری فاکتور ها و لحاظ نمودن کلیه شرایط موجود به طور خلاصه هزینه ورودی (بدون هزینه غذا) به ازای هر نفر را به صورت زیر تعیین نموده اند.
۱) برج رستورانی بین ۲۰ الی ۵۰ متر ارتفاع ، ۵۰ هزار تومان
۲) برج رستورانی بین ۵۰ الی ۱۰۰ متر ارتفاع، ۱۰۰ هزار تومان
دلیل تفاوت هزینه ورودی در مورد ۱ و ۲ ، تفاوت در ارتفاع برج های رستورانی می باشد. به دلیل افزایش تساعدی هزینه های ساخت در ارتفاعات بیشتر و البته دید و ویوی بسیار بهتر مهمان، طبعا هزینه های آن نیز افزایش پیدا می کند.
این مبلغ بر اساس فاکتورهای زیر محاسبه شده است؛
۱) سطح اشغال برای هر نفر ۱.۵ متر مربع در نظر گرفته شده است.
۲) بازگشت سرمایه ۱.۵ سال در نظر گرفته شده است.
۳) در محاسبه هزینه های کل ، هزینه ساخت و کار در ارتفاع، متریال، دسترسی، هزینه های دکوراسیون و تجهیزات محاسبه شده است.
۴) یک سوم از درآمد جهت حقوق پرسنل، انرژی، مالیات، بیمه، تعمیرات، تامین و نگهداری و … در نظر گرفته شده است.۵) به دلیل تلورانس مشتری در کل فصول سال به دلیل شرایط آب و هوایی و مناسب های مذهبی و باستانی و … در نظر گرفته شده روزانه نصف ظرفیت کل روف گاردن استفاده و رزرو گردد.
۵) به دلیل تلورانس مشتری در کل فصول سال به دلیل شرایط آب و هوایی و مناسب های مذهبی و باستانی و … در نظر گرفته شده روزانه نصف ظرفیت کل روف گاردن استفاده و رزرو گردد.
به طور مثال اگر شخصی در برج رستورانی (با ارتفاع ۷۰ متر) روف گاردنی با مساحت ۳۰۰ متر مربع احداث نماید، به ازای اشغال هر نفر ۱.۵ متر مربع، ۲۰۰ نفر ظرفیت دارد. همچنین با دریافت حق ورودی از هر نفر ۱۰۰ هزار تومان با فرض پر شدن روزانه نصف ظرفیت روف گاردن و کسر یک سوم درآمد به عنوان هزینه های ثابت روف گاردن ، دارای درآمد خالص ماهیانه ۲۰۰ میلیون تومان می شود.
قابل ذکر است که این برآورد مالی جدا از درآمد های جانبی ، سود غذا و ارائه امکانات خاص که در مطالب فوق ذکر شده می باشد. همچنین برآورد های مالی بر اساس شرایط نرمال انجام شده و متناسب با موقعیت احداث برج (اهمیت تجاری منطقه)، شرایط جغرافیایی، نحوه مدیریت، تبلیغات و … شرایط تغییر خواهد کرد.


تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت آریا وب پاسارگاد شرق توس می باشد. ©
LemonTheme