در زمینه اجرای پروژه‌های تفریحی، توریستی و عمرانی

یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳

تامین انرژی برج

خانه » تامین انرژی برج

شرکت پاسارگاد؛ طراح، سازنده و مجری تامین انرژی برج (در برج رستورانی)

تامین انرژی از کاربری‌های جدید و نوین است که می‌تواند بر روی برج‌های تفریحی، رستوران‌ها و حتی آسمان خراش‌ها نیز تعبیه شود و درآمد آن از طریق تولید انرژی می‌باشد.

در صورت موقعیت جغرافیایی مناسب محل احداث برج رستورانی، با تعبیه توربین باد و پنل خورشیدی می‌توانیم حداقل انرژی برق برج را تا حدودی یا مازاد بر آن تامین کنیم. این نوع تولید انرژی بدون شک کارآمدترین نوع تولید انرژی برای یک سازه، در عصر کنونی و آینده است، حتی همین ‌حالا هم تعداد زیادی از برج‌های تفریحی و رستورانی معروف مثل برج چرخان داوینچی دبی، به چنین سیستمی مجهز شده‌اند.

برج چرخان داوینچی دبی انرژی خود را از توربین‌های بادی که در بین طبقاتش قرار گرفته‌اند تأمین می‌کند، از طرفی با قرارگیری سلول‌های خورشیدی در بالای برج انرژی خورشیدی نیز به نیروهای بادی اضافه می‌شود. مجموع بهای این انرژی‌ها در یکسال به‌طور تقریبی ارزشی معادل ۷ میلیون دلار است. هر توربین قادر است نیروی الکتریسیته‌ای معادل ۰٫۳ مگاوات تولید کند. هر توربین بادی معمولی و عمودی نیروی تقریبی ۱-۱٫۵ مگاوات تولید می‌کند.

طبق مطالعات دبی سالیانه ۴،۰۰۰ ساعت باد دارد، با جمع کردن نیروهای هر توربین در نهایت به ۱،۲۰۰،۰۰۰ کیلووات ساعت انرژی خواهیم رسید. متوسط مصرف سالیانه یک خانواده در دبی در حدود ۲۴،۰۰۰ کیلووات ساعت تخمین زده می‌شود. بدین ترتیب هر توربین می‌تواند انرژی ۵۰ خانوار را تأمین کند. در طراحی برج DynamicArchitecture در دبی ۲۰۰ آپارتمان مسکونی مفروض بوده که با این حساب چهار توربین برای تأمین احتیاجات الکتریکی کفایت می‌کند. طبق همین روال در نهایت ممکن است انرژی تولیدی توربین‌ها از انرژی مصرفی برج بیشتر شود که در طراحی فرض گرفته شده که این انرژی‌ها به مصرف همجواری‌های برج نیز برسد. طراحی مدرن ساختمان به گونه‌ای است که برای از بین بردن آلودگی‌های صوتی از فیبر کربن استفاده شده‌است.

تامین انرژی برج
تامین انرژی برج

طراحی برجی در ایران که بتواند از انرژی طبیعی خورشیدی و بادی استفاده کند، دیگر یک رویا نیست!

توربین باد

توربین بادی به توربینی گفته می‌شود که برای تبدیل انرژی جنبشی باد به انرژی الکتریکی به کار می‌رود. با چرخاندن ژنراتور و تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی، به عنوان یک منبع تولید انرژی الکتریکی به‌شمار می‌روند.

تامین انرژی برج
تامین انرژی برج

تصاویری از توربین باد در محیط طبیعی

برج رستورانی به دلیل ارتفاع زیاد، پتانسیل خوبی برای جذب انرژی باد دارد. لذا با توجه به ظرفیت، موقعیت جغرافیایی محل احداث برج و شکل ظاهری آن می‌توانیم صرفه‌ی اقتصادی این کاربری انرژی‌زا را بررسی نموده و آن را در محلی مناسب بر روی برج تعبیه کنیم.

تامین انرژی برج
تامین انرژی برج
تامین انرژی برج
تامین انرژی برج
تامین انرژی برج
تامین انرژی برج

تصاویری از توربین باد بر روی برج رستورانی

توربین‌های بادی کوچک برای کاربردهایی مانند شارژکردن باتر ها یا توان کمکی در قایق‌های بادبانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالی که توربین‌های بادی بزرگ‌تر با چرخاندن ژنراتور و تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی، به عنوان یک منبع تولید انرژی الکتریکی به‌شمار می‌روند. انواع دیگری از توربین‌های بادی وجود دارد که برای پمپ کردن آب استفاده می‌شود که به آن پمپ بادی می‌گویند یا برای آسیاب گندم به کار می‌رود که آسیاب بادی نام دارد و موارد دیگری که هر کدام نام خاص خودشان را دارند.

توربین‌های بادی انرژی جنبشی باد را به توان مکانیکی تبدیل می‌نمایند و این توان مکانیکی از طریق شفت به ژنراتور انتقال پیدا کرده و در نهایت انرژی الکتریکی تولید می‌شود. توربین‌های بادی براساس یک اصل ساده کار می‌کنند. انرژی باد دو یا سه پره‌ای را که به دور روتور توربین بادی قرار گرفته‌اند را به چرخش درمی‌آورد. روتور به یک شفت مرکزی متصل می‌باشد که با چرخش آن ژنراتور نیز به چرخش درآمده و الکتریسیته تولید می‌شود. توربین‌های بادی بر روی برج‌های بلندی نصب شده‌اند تا بیشترین انرژی ممکن را دریافت کنند بلندی این برج‌ها به ۳۰ تا ۴۰ متر بالاتر از سطح زمین می‌رسند. توربین‌های بادی در بادهایی با سرعت کم یا زیاد و در طوفان‌ها کاملاً مفید می‌باشند.

توربین‌های بادی علاوه بر کمک شایانی که به تولید انرژی پاک می‌کنند، زیبایی و شکوه خاصی هم دارند که در هر کجا ساخته شوند، می‌توانند به زیبایی آن سازه یا برج کمک کنند.

بسته به موقعیت جفرافیایی، توربین‌های بادی حتی می‌توانند در بالاترین طبقات برج نیز ساخته شوند، با پایه‌هایی کوتاه، یا به صورت مجزا در مجاورت برج تفریحی و رستورانی که البته بستگی به موقعیت مکانی آن دارد.

طراحی و نوع ساخت توربین‌های بادی در ارتفاع برج رستورانی نیز به زیبایی و خاص بودن سازه کمک می‌کند، این نوع طراحی آن می‌تواند هم در بالاترین نقطه برج قرار بگیرد هم در بین طبقات آن طراحی شود.

شرکت آریا گستر پاسارگاد خاوران مجری مدرن‌ترین سازه‌های شما خواهد بود که توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی در آن قرار گرفته باشد تا علاوه بر صرفه جویی قابل توجه در هزینه‌ها، به زیبایی و فرهنگ سازی تولید انرژِی پاک نیز کمک شود.

پنل خورشیدی

پنل خورشیدی از مونتاژ سلول‌های خورشیدی به وجود می‌آید که انرژی نورانی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. این پنل‌ها را می‌توان غالبا در بالاترین ارتفاع برج نصب کرد که بیشترین دریافت نور را داشته باشد. با توجه به ظرفیت، موقعیت جغرافیایی محل احداث برج و شکل ظاهری آن می‌توانیم صرفه‌ی اقتصادی این کاربری را بررسی کنیم.

تامین انرژی برج
تامین انرژی برج

تصاویری از توربین باد در محیط طبیعی

سیستم پنل خورشیدی به این صورت است که می‌تواند انرژی خورشید را دریافت کند و آن را به الکتریسیته تبدیل کند که برای مصرف‌های تجاری و مسکونی قابل استفاده باشد. سیستم‌های فتوولتائیک معمولاً شامل یک پنل و ماژول‌های صفحات خورشیدی، اینورتر و گاهی اوقات یک باتری یا ردیاب خورشیدی و سیم‌کشی اتصالات نیز می‌باشد.

تامین انرژی برج
تامین انرژی برج

تصاویری از پنل خورشیدی بر روی پشت بام

پنل خورشیدی به یک ماژول فتوولتاییک اطلاق می‌شود یا یک پنل آب گرم خورشیدی، یا به یک مجموعه از ماژول‌های PV خورشیدی که به لحاظ الکتریکی، روی یک ساختار تکیه گاهی نصب شده‌اند. یک مدل PV، مجموعه‌ای از سلول‌های خورشیدی است که به هم متصل شده‌اند. پنل‌های خورشیدی را می‌توان به عنوان مؤلفه‌ای از یک سیستم فتوولتاییک بزرگ‌تر، برای تولید و ذخیره‌ی الکتریسیته در کاربردهای تجاری و مسکونی، استفاده کرد. هر ماژول با یک توان خروجی DC، درجه‌بندی شده‌ است که تحت شرایط تست استاندارد عمل می‌کنند (STC) و نوعاً از ۳۲۰ – ۱۰۰ وات دامنه و تنوع دارند. راندمان یک ماژول، مساحت ماژول (با خروجی مشابه درجه‌بندی شده) را تعیین می‌کند – ماژولی ۲۳۰ وات با راندمان ۸٪ دارای دو برابر مساحت یک ماژول ۲۳۰ واتی با راندمان ۱۶ درصد است – تعداد اندکی از پنل‌های خورشیدی وجود دارند که راندمانشان / بازده‌شان بیشتر از ۱۹درصد باشد. یک ماژول خورشیدی منفرد می‌تواند تنها به میزان محدودی توان تولید کند، اکثر تأسیسات حاوی ماژول‌های چندگانه هستند. یک سیستم فتوولتاییک نوعاً شامل یک پانل یا آرایه‌ای از ماژول‌های خورشیدی، یک مبدل و گاهی یک باهی یا تراکر خورشیدی و سیم پییچی درونی است.

پنل‌های خورشیدی که تاکنون دیده‌ایم تنها از ۴۸% نور خورشید بهره خواهند برد که همین مقدار هم برای تامین کل انرژی کره خاکی ما کافی است. به این علم، علم تبدیل نور خورشید به الکتریسیته فتوولتائیک(PhotoVoltaic) می‌گویند. PV شامل تکنولوژی تبدیل مستقیم نور خورشید به برق می‌باشد. اصطلاح فتو به معنی نور و ولتائیک به معنی برق می‌باشد.

تمام حیات کره‌ی زمین وابسته به خورشید است، حال چرا ما نتوانیم از ستاره‌ی میزبانمان هدیه‌های بیشتری دریافت کنیم که پنل‌های خورشیدی جزو کوچکی از آن است؟!

شرکت آریا گستر پاسارگاد خاوران مجری ساخت لوکس‌ترین و مدرن‌ترین برج‌های تفریحی و رستورانی را برای استفاده از انرژی‌های پاک در سازه‌ی شما در نظر می‌گیرد تا به فرهنگ سازی و زیبایی آن نیز کمک کرده باشد.

با انتخاب هر یک از گزینه‌های سبز رنگ می‌توانید به صفحه‌ی زیرمجموعه‌های این بخش از سایت هدایت شوید.


تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت آریا وب پاسارگاد شرق توس می باشد. ©
LemonTheme